Projektowanie konstrukcji wsporczych

Projektowanie konstrukcji wsporczych

SPECYFIKACJA KONSTRUKCJI WSPORCZYCH
Obiekty o indywidulnym ustroju nośnym. Najczęściej projektowane w technologii stalowej prefabrykowanej. Układ konstrukcyjny każdorazowo dostosowywany do kształtu, biegu i rozmiarów instalacji technologicznych. W zależności od wymagań wysokość kształtuje się od kilku do kilkudziesięciu metrów, zdarzają się jednak wieże technologicznie o wysokości dochodzącej do 100 mTechnologia przestrzennego projektowania oraz możliwości prefabrykacji konstrukcji stalowej przyczyniła się do upowszechnienia zakładów o skomplikowanych instalacjach technologicznych. Ponadto prawidłowo zaprojektowana konstrukcja stalowa, odpowiednio zabezpieczona antykorozyjnie zapewnia długotrwałe, bezobsługowe użytkowanie obiektu. Układu konstrukcyjne stosowane w obiektach technologicznych ograniczają się do prawidłowego ukształtowania słupów, belek oraz stężeń. Pomimo stosunkowo prostej konstrukcji, obiekty wsporcze wymagają od projektanta znacznej wiedzy i doświadczenia. W zależności od instalacji technologicznej poza obciążenia statycznymi wstępują także oddziaływania dynamicznej w przypadku których konstrukcje, należy zaprojektować ze szczególną uwagą.

PROJEKT BUDOWLANY KONSTRUKCJI WSPORCZYCH
Głównym kryterium przy projektowaniu konstrukcji wsporczych jest prawidłowego dobranie układu konstrukcyjnego. Na etapie realizacji projektu budowlanego definiujemy możliwie najprostszy układ konstrukcyjny spełniając wymagania określone przez Inwestora, Instalatora.Schemat statyczny konstrukcji wsporczych dostosowujemy do charakterki obiektu, działających obciążań środowiskowych oraz technologicznych. Prawidłowo zaprojektowana konstrukcji przekłada się nie tylko na niższe zużycie stali, ale również na sprawne wykonawstwo. Zakres projektu budowlanego konstrukcji zawsze jest zgodny z wymagania Inwestora oraz aktualnymi przepisami prawa budowlanego. Zawiera m.in. zwięzły opis techniczny obiektu, wyciąg z obliczeń statycznych i wymiarowania elementów, rysunki niezbędne do odczytania układu konstrukcyjnego, itp.Jako pracownia konstrukcyjna specjalizująca się w projektu konstrukcji budowlanych i inżynierskich zawsze dążymy do optymizacji konstrukcji pod względem kosztów wykonawczych oraz skrócenia czasu trwania procesu budowy.

Projekt wykonawczy konstrukcji wsporczych
Zakres projektu wykonawczego jest typowy i zawiera rysunki konstrukcyjne wraz ze szczegółami węzłów, integralny opis techniczny określający pełne wymagania konstrukcji żelbetowej i/lub stalowej. Do realizacji projektu wykonawczego niezbędne są szczegółowe obliczenia statyczno-wytrzymałościowe. Konstrukcje stalowe na etapie projektu wykonawczego projektujemy w oparciu o nieliniowych charakter pracy elementów uwzględniający zmianę macierzy sztywności. Gwarantuje to bardzo ekonomiczne i bezpieczniezaprojektowaną konstrukcje. Dokumentacje wykonawczą tworzymy zawszę w oparciu o przestrzenny model konstrukcji w programie Tekla Structures, Bocad 3D i/lub Allplan zapewniając czytelną dokumentacje oraz bezproblemowe wykonawstwo.

PROJEKT WARSZTATOWA KONSTRUKCJI WSPORYCH
Projekt warsztatowy jest ostatnią faza projektową przed produkcją elementów stalowych. Sporządzany jest on na podstawie dostarczonego projektu wykonawczego lub bezpośrednio po projekcie budowanym na podstawie dodatkowych szczegółowych obliczeń statyczno-wytrzymałościowych. Celem sporządzania dokumentacji warsztatowej jest dostarczenie informacji technologicznych niezbędnych do wyprodukowania oraz późniejszego montażu konstrukcji stalowej. Projekt warstwowy składa się z dokumentacji rysunkowej, części opisowejoraz integralnych zestawień materiałowych. Dodatkowo często wydawane są pliki numerycznena maszyny CNC. Jako pracownia projektowa specjalizująca się w projektowaniu konstrukcji
stalowych wykonujemy również tzw. nesting profili stalowych. W ramach projektu warsztatowego określamy wszystkie parametry elementów stalowych, spoiwa oraz łączników. Dokumentację warsztatową tworzymy zawsze na bazie modelu przestrzennego konstrukcji, opracowanego w programie Tekla Structures lub Bocad 3D Edycja Stal, gwarantując tym samym bezproblemowa produkcję oraz sprawny montaż elementów na budowie.